
Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 24Ah 50.4V 72A
Engineered for heavy-lift UAVs and industrial systems. The Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 24Ah 50.4V 72A delivers 1210Wh using Amprius SA17 cells with an energy density of 300 Wh/kg.
Features
- Professional-grade cells — Molicel / Amprius
- Optional Smart BMS with CANBUS / RS485 integration
- Designed to meet UN 38.3 & IEC 62133-2
- Manufactured in Germany since 2011
Delivery Timeframes
Self-Pickup — Berlin
14 working days
Shipping (FedEx)
14 working days
Ordering 15 units or more?
Request Volume QuoteWe also make custom pack design, contact us at info@danenergy.com.

Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 24Ah 50.4V 72A
Angebot€1.138,00 EUR
Downloads
Technical Specifications
| Cell | Amprius SA17 |
|---|---|
| Configuration | 14S4P |
| Nominal Voltage | 50.4V |
| Capacity | 24Ah |
| Energy | 1210Wh |
| Energy Density | 300 Wh/kg |
| Max Continuous Discharge | 72A |
| Peak Discharge | 120A |
| Dimensions | 200 × 42 × 350 mm |
| Weight | 4 kg |
