Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 48Ah 50.4V 144A
Engineered for heavy-lift UAVs and industrial systems. The Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 48Ah 50.4V 144A delivers 2420Wh using Amprius SA17 cells with an energy density of 300 Wh/kg.
Features
- Professional-grade cells — Molicel / Amprius
- Optional Smart BMS with CANBUS / RS485 integration
- Designed to meet UN 38.3 & IEC 62133-2
- Manufactured in Germany since 2011
Delivery Timeframes
Currently Out of Stock
21 working days
Ordering 15 units or more?
Request Volume QuoteWe also make custom pack design, contact us at info@danenergy.com.
Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 48Ah 50.4V 144A
Angebot8,879.00 NIS
Downloads
Technical Specifications
| Cell | Amprius SA17 |
|---|---|
| Configuration | 14S8P |
| Nominal Voltage | 50.4V |
| Capacity | 48Ah |
| Energy | 2420Wh |
| Energy Density | 300 Wh/kg |
| Max Continuous Discharge | 144A |
| Peak Discharge | 240A |
| Dimensions | 200 × 80 × 350 mm |
| Weight | 8.1 kg |
