
Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 18Ah 21.6V 54A
Engineered for heavy-lift UAVs and industrial systems. The Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 18Ah 21.6V 54A delivers 390Wh using Amprius SA17 cells with an energy density of 300 Wh/kg.
Features
- Professional-grade cells — Molicel / Amprius
- Optional Smart BMS with CANBUS / RS485 integration
- Designed to meet UN 38.3 & IEC 62133-2
- Manufactured in Germany since 2011
Delivery Timeframes
Self-Pickup — Berlin
14 working days
Shipping (FedEx)
14 working days
Ordering 15 units or more?
Request Volume QuoteWe also make custom pack design, contact us at info@danenergy.com.

Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 18Ah 21.6V 54A
מחיר מבצע€420,00 EUR
Downloads
Technical Specifications
| Cell | Amprius SA17 |
|---|---|
| Configuration | 6S3P |
| Nominal Voltage | 21.6V |
| Capacity | 18Ah |
| Energy | 390Wh |
| Energy Density | 300 Wh/kg |
| Max Continuous Discharge | 54A |
| Peak Discharge | 90A |
| Dimensions | 130 × 30 × 160 mm |
| Weight | 1.3 kg |
