
Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 6Ah 21.6V 18A
Engineered for heavy-lift UAVs and industrial systems. The Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 6Ah 21.6V 18A delivers 130Wh using Amprius SA17 cells with an energy density of 300 Wh/kg.
Features
- Professional-grade cells — Molicel / Amprius
- Optional Smart BMS with CANBUS / RS485 integration
- Designed to meet UN 38.3 & IEC 62133-2
- Manufactured in Germany since 2011
Delivery Timeframes
Self-Pickup — Berlin
14 working days
Shipping (FedEx)
14 working days
Ordering 15 units or more?
Request Volume QuoteWe also make custom pack design, contact us at info@danenergy.com.

Premium High Density Amprius SA17 Li-Ion Battery 6Ah 21.6V 18A
Precio de oferta€193,00 EUR
Downloads
Technical Specifications
| Cell | Amprius SA17 |
|---|---|
| Configuration | 6S1P |
| Nominal Voltage | 21.6V |
| Capacity | 6Ah |
| Energy | 130Wh |
| Energy Density | 300 Wh/kg |
| Max Continuous Discharge | 18A |
| Peak Discharge | 30A |
| Dimensions | 70 × 10 × 160 mm |
| Weight | 0.45 kg |
